Vánoční přání a ohlédnutí za rokem 2018

Vážení příznivci Jihočeské pobočky Společnosti přátel Itálie,

děkujeme za vaši přízeň v průběhu roku 2018, který byl desátým rokem našeho působení v Českých Budějovicích.

Přejeme vám krásný zbytek adventu, pokojné a radostné Vánoce a do nového roku zdraví, lásku a spokojenost.

Buon Natale!

 

Co nás čeká v roce 2019?

Těšit se můžeme třeba na přednášku Andrease Pieralliho o slavném architektovi italského původu žijícím a tvořícím v Čechách Janu Blažeji Santinim, dále na večer věnovaný italskému Terstu, městu kultury a literatury.

V plánu jsou promítání filmu, výstava, Letní škola italštiny a mnoho dalšího.

Připomeňme si, co nám přinesl na události bohatý rok 2018:

9. ledna se v budově Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích konala vernisáž fotografické výstavy František Krátký – Pavel Kopp: Dva pohledy na Itálii. Výstavu bylo možné shlédnout po celý měsíc leden.

18. února Jihočeská pobočka Společnosti přátel Itálie pořádala ve spolupráci s Jazykovou školou Aslan první ročník karnevalu, který připomněl nejslavnější z italských karnevalů – karneval v Benátkách. Součástí programu hojně navštívené společenské události byly volba nejkrásnější masky, fotokoutek, tvůrčí dílna, italské občerstvení (včetně smažených karnevalových produktů), přednáška Alessandra De Rossiho o benátském karnevalu a samozřejmě volná zábava a nevázaná konverzace masek. O karnevalu přinesla reportáž TV Jéčko.

28. března Andreas Pieralli pohovořil v Horké vaně o komplikované politické situaci v Itálii: Rozpolcená povolební Itálie: začátek nové 3. Republiky nebo návrat do temné minulosti? / Un’Italia spaccata dalle elezioni: è l’inizio della nuova 3° Repubblica o il ritorno a un passato oscuro?

25. dubna Flavio R. G. Mela pronesl v Horké vaně přednášku z dějin česko-italských vztahů s názvem La Congregazione Italiana di Praga. Una storia secolare / Staletá historie italské kongregace / komunity v Praze.

30. května Giuliano Mazza a Fabio Ripamonti upozornili formou zábavného i poučného komponovaného večera na četná verbální i nonverbální nedorozumění mezi Čechy a Italy: Persi nella traduzione. Aneb o špagetách s kečupem.

27. června se konal 70. italský večer ve Vinotéce Barone Nero, při kterém jsme oslavili deset let působení naší pobočky v Českých Budějovicích.

Ve dnech 13.–17. srpna 2018 se konal 7. ročník Letní školy italštiny s italským lektorem Giulianem Mazzou a českými lektorkami Hanou Brdkovou a Lenkou Drašarovou. Intenzivního letního kurzu italštiny, jehož součástí byly tradičně i večer s italským vařením a neformální posezení v českobudějovické pizzerii Franko’s restaurant, se letos zúčastnilo 13 studentů.

7. září se konal v prostorách Jazykové školy Aslan workshop pro lektory italštiny pod vedením naší blízké spolupracovnice Angely Bernardi.

14. listopadu se v českobudějovické Literární kavárně Měsíc ve dne konala neformální seráta, jíž se zúčastnili italští studenti programu Socrates Erasmus pobývající tento rok v Českých Budějovicích. Do programu se aktivně zapojili, když představili města a regiony, odkud pocházejí.

12. prosince, Horká vana: předvánoční italský večer s kvízem, který připravili studenti italianistiky Ústavu romanistiky Filozofické fakulty Jihočeské univerzity.