Letní škola italštiny

SPI-jč pořádá pravidelně během letních prázdnin intenzivní jazykový kurz a nabízí tak veřejnosti unikátní možnost vylepšení italštiny s rodilým mluvčím. Maximální efektivnost kurzu se snažíme zabezpečit tím, že spolupracujeme s profesionály, kteří se specializují na výuku italštiny pro cizince. Zázemí navíc velkoryse poskytuje Akademická knihovna Jihočeské univerzity, díky níž můžeme využívat nejmodernější technické vybavení, čímž výuka získává multimediální rozměr. Díky podpoře Jazykové školy Aslan v Českých Budějovicích je možné kurz doplňovat i o další aktivity (letní kino a společné vaření).

Ročníky

2011: Lektorka Angela Bernardi, počet účastníků: 5.

2012: Lektorka Angela Bernardi, počet účastníků: 6.

2013: Lektoři Angela Bernardi a Václav Grubhoffer, počet účastníků: 15. 

2014: Lektoři Angela Bernardi a Václav Grubhoffer, počet účastníků: 10.

2016: Lektoři Antonella Fasolino, Luca Villani a Hana Brdková, počet účastníků: 15

2017: Lektoři Giuliano Mazza, Hana Brdková, Lenka Drašarová, Václav Grubhoffer, počet účastníků: 24

2018: Lektoři Giuliano Mazza, Hana Brdková, Lenka Drašarová, počet účastníků: 13

2019: Lektoři Giuliano Mazza, Lenka Drašarová, počet účastníků: 14

2020: Lektoři Giuliano Mazza, Angela Bernardi, Hana Brdková, Lenka Maliariková (dříve Drašarová), počet účastníků: 22

2021: Lektoři Giuliano Mazza, Hana Brdková, Lenka Maliariková, počet účastníků: 14

 

Letní škola italštiny 2021

V druhé polovině srpna se v Akademické knihovně Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích konal jubilejní 10. ročník Letní školy italštiny. Tento jazykový kurz pořádá každoročně Jihočeská pobočka Společnosti přátel Itálie pod záštitou Ústavu romanistiky JČU a nabízí tak zájemcům z řad veřejnosti možnost prohloubit či oprášit své jazykové znalosti během týdenní výuky s dotací 6 hodin denně. Letos se přihlásilo 14 studentů, kteří byli rozděleni do dvou skupin, přičemž každá měla část výuky s českým a část s italským lektorem. Účastníci měli možnost čile konverzovat také během doprovodného programu. Tradiční posezení u vína a pizzy a společnou projížďku na kole letos doplnila slavnostní večeře v novém italském podniku v Krajinské ulici. Vždyť kulatou desítku bylo třeba náležitě oslavit.

 

Letní škola italštiny 2020

Letní škola italštiny 2019

Ohlédnutí za 8. ročníkem Letní školy italštiny (12.-16. 2019)

V polovině srpna pořádala Jihočeská pobočka Společnosti přátel Itálie v Českých Budějovicích již osmý ročník Letní školy italštiny. Jedná se o týdenní intenzivní kurz italského jazyka, kdy denně probíhá výuka v rozsahu 6 x 45 minut v moderních, skvěle technicky vybavených prostorách Akademické knihovny Jihočeské univerzity, a navíc je možno účastnit se doprovodného programu v podobě společného vaření a večera ve vinotéce. Letos se zúčastnilo celkem 14 nadšenců do italštiny, kteří byli podle úrovně rozděleni do skupin A2 a B1. Obě skupiny měly každý den 3 hodiny výuku se zkušenou lektorkou Lenkou a 3 hodiny s neméně zkušeným vyučujícím Giulianem, rodilým Římanem žijícím v Praze, který se s námi na letní škole podílel již potřetí. Výuka obsahovala vyvážené množství konverzace i gramatiky, která se procvičovala prostřednictvím různých her, videí a dalších zábavných aktivit.

Na úterní večer italské kuchyně nám opět zapůjčila svou výborně vybavenou učebnu s kuchyňkou jazyková škola Aslan v centru města. Vařili jsme tentokrát další z jednoduchých tradičních římských receptů, Pasta alla gricia, jako předkrm se podávala insalata caprese, melone con prosciutto a artyčoky nakládané v oleji. Na přípitek Giuliano dovezl z Říma lahodné víno, které bylo vyrobeno jeho rodinou. Čtvrteční večer jsme pak strávili taktéž u italských vín a pizzy ve vinotéce Barone nero.

Děkujeme všem zúčastněným za příjemně strávený týden, Ústavu romanistiky FF JU za poskytnutí záštity nad celou akcí a všem výše zmíněným institucím za skvělou spolupráci, kterou snad v příštím roce zopakujeme.

Hana Brdková, místopředsedkyně Jihočeské pobočky Společnosti přátel Itálie

 

Z ohlasů našich studentů

Děkuji za organizaci celé školy, líbila se mi jako obvykle. Letos asi nejvíc. Pomohla mi znovu myslet v italštině. Oba lektoři jsou výborní a dobře se s nimi spolupracuje. Pokud se vám podaří zachovat tuto úroveň i další roky, bude to skvělé! Děkuji velmi.

Oba lektoři opravdu vynikající, takových bohužel není mnoho. Oceňuji talent i poctivou, pracnou přípravu. Kromě na této pedagogické úrovni už obvyklé střídání metod oceňuji především nenásilné opakování, na které se často zapomíná.

Příjemní lektoři, náročnost „tak akorát“, hodně podkladů/cvičení, hodiny rychle utíkaly. Děkuji.“

 

Letní škola italštiny 2018

Letní škola italštiny 2017

Ohlédnutí za LŠI 6

Na Letní školu italštiny v Českých Budějovicích, pořádanou již pošesté Jihočeskou pobočkou Společnosti přátel Itálie, se přihlásil rekordní počet 24 zájemců o italský jazyk a kulturu, kteří byli rozděleni do tří skupin. V druhé polovině srpna 2017 tak v Akademické knihovně JČU proběhly týdenní intenzivní kurzy pro úrovně A1, A2 a B1+, přičemž každá skupina absolvovala denně 4 hodiny se zkušeným českým lektorem a 2 hodiny s rodilým mluvčím. Jsme velmi rádi, že letos poprvé přijal naše pozvání Giuliano Mazza z Říma, který učí pro Italský kulturní institut v Praze a má dlouholetou praxi ve výuce italštiny pro cizince. Všichni lektoři do výuky zařadili hry, skupinové aktivity a vyvážené množství konverzace a gramatiky, navíc díky skvělému technickému vybavení Akademické knihovny bylo možno využívat také videa, hudbu a práci s internetem.

Kurz doplnily i dvě doprovodné akce, v úterý večer italské kuchyně a ve čtvrtek posezení ve vinotéce. Krásné prostory pro vaření opět poskytla Jazyková škola Aslan, se kterou dlouhodobě spolupracujeme, v jedné ze svých učeben v ulici Česká. Letos jsme společně připravili několik druhů předkrmů (antipasti), mezi nimiž nechybělo prosciutto con melone nebo insalata caprese. Jako hlavní jídlo Giuliano zvolil tradiční recept ze střední Italie bucatini all’amatriciana. Po výborné večeři došlo i na zpěv italských písniček za doprovodu akustické kytary.

Naše neformální setkání u vína a pizzy se většinou konají v příjemném dvoře se středomořskou atmosférou u Vinotéky Barone nero a nebylo tomu jinak ani tentokrát. Popovídat si italsky s majitelem vinotéky, lektorem Giulianem a dalším hostem Fabiem z našeho předsednictva SPI-jč přišli jak účastníci letní školy, tak někteří další členové a příznivci SPI.

Celý úžasný týden jsme zakončili v pátek společným zpíváním písně od Jovanottiho. Děkujeme všem účastníkům, lektorům a výše zmíněným institucím za výbornou spolupráci a věříme, že příští rok navážeme dalším ročníkem již tradiční Letní školy italštiny v Českých Budějovicích.

Hana Brdková

Letní škola italštiny 2016

Letní škola italštiny 2014

Letní škola italštiny 2013

Letní škola italštiny 2012

Letní škola italštiny 2011