Italský večer 2019

73. serata italiana: Jan Blažej Santini – génius na pomezí dvou světů. O slavných italských architektech barokní doby Santinim a Borrominim pohovořili 13. února 2019 v literární kavárně Měsíc ve dne Michaela Krčmová a Andreas Pieralli. 

74. serata italiana: Pane e tulipani. Dne 13. 3. 2019 jsme v českobudějovické Jazykové škole Aslan shlédli laskavou komedii od italského režiséra Silvia Soldiniho, jehož tvorbě byla věnována krátká prezentace předcházející samotné projekci.

https://www.csfd.cz/tvurce/3699-silvio-soldini/

https://it.wikipedia.org/wiki/Pane_e_tulipani

75. serata italiana: Trieste/Terst

O inspirativním městě ležícím v italském regionu Friuli-Venezia Giulia, kdysi největším přístavu Rakouska-Uherska, dnes lákavé turistické destinaci s pozoruhodnou literární tradicí, pohovořili manželé Brdkovi ve středu 10. dubna 2019 v literární kavárně Měsíc ve dne. Součástí cestovatelsko-literárního večera bylo i dvojjazyčné čtení ukázek z tvorby terstských autorů Itala Sveva a Umberta Saby. Pasáže v italštině přečetl Alessandro De Rossi.

76. serata italiana: Knihovna jako odraz duše a doby. Italská knižní sbírka Marie Ernestiny z Eggenbergu

Ve čtvrtek  9. 5. 2019 pohovořil Václav Grubhoffer ve studentském klubu Kampa o italské knižní sbírce, která je dodnes uložena na zámku v Českém Krumlově. Dozvěděli jsme se řadu informací o životě majitelky italských knih, jejich sběratelky a čtenářky, schwarzenberské a eggenberské kněžně Marii Ernestině. Kněžnina kolekce italských knih byla představena jako „zrcadlo“ intelektuálních zájmů a životního stylu vybrané aristokratky barokní doby, zároveň i jako odraz dobové recepce italské literatury v českých zemích 17. století ze strany vzdělané a kosmopolitní aristokracie, sběratelky i čtenářky krásné i odborné literatury.

77. serata italiana: Ve čtvrtek 13. 6. 2019 se uskutečnil komorní koncert energické kapely Napoli acustica ve složení Emanuele Nesa (kytara a zpěv) a Pedram Dilmaghani (bicí nástroje).