Italský dotek v Alšově jihočeské galerii

V sobotu 23. 3. 2019 se konaly v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou hned dvě vernisáže. V případě obou výstav se lze setkat buď s díly, jež byla vytvořena italským umělcem, nebo byla Itálií inspirována. 

MEZIPRŮZKUMY. SBÍRKA AJG 1300-2019

Stálá expozice, jež se každý rok proměňuje a svým názvem se hlásí k odkazu kurátorky a spisovatelky Věry Linhartové. AJG v expozici nabízí výběr děl ze svých sbírek, a to v často nečekaných vzájemných souvislostech, v symbióze středověkého a moderního umění. Expozice je pravidelně doplňována vstupy současných českých i zahraničních umělců.

Letos je to multimediální instalace italského umělce Rubena Montiniho, kterou tvoří fotografie a videa s tématem mateřství a možnosti jeho (ne)prožívání jedincem s gay sexuální identitou. Umělec vytvořil několik zastavení na téma mateřství. Prvním zastavením je série fotografií „Portrét mé matky jako nejatraktivnější ženy na Zemi“ (2016), následují fotografie z cyklu „Lupa“ (2016).

Středobodem první části expozice se stala performance, která proběhla přímo na vernisáži od 15:00 hodin. Montini si vytetoval na vlastní tělo nápis „Ti amerei per sempre“. Druhou část expozice uzavírá video „Portrét nejkrásnější matky na Zemi“ (2019).

Ruben Montini (*1986 Oristano, IT) vystudoval Akademii výtvarných umění v Benátkách, Manchester Metropolitan University a Saint Martin´s College of Art & Design v Londýně. Po studiích ve Velké Británii se usadil v Berlíně, v současnosti žije a pracuje ve Veroně. Dílo Rubena Montiniho se pohybuje na široké škále vizuálních projevů, jejichž těžiště leží především v performanci a tělovém designu, z pozice LGBT komunity se přitom věnuje zejména problematice genderu. Jeho tvorba je politicky angažovaná, oscilující mezi tématy osobního prožívání a společenské odpovědnosti. 

Více: https://www.ajg.cz/stale-expozice-mezipruzkumy-sbirka-ajg-1300-2019

 

Dalším italským dotekem v AJG je výstava Alois Kohout (1891-1981) / Lecoque mon ami, která potrvá do 26. 5. 2019. 

Alois Kohout, známý také pod francouzským pseudonymem Lecoque, působil dlouhou dobu na pařížském Montmartru, kde tvořil v duchu modernismu pod vlivem postimpresionistického krajinářského křídla tzv. École de Paris. Výstava je umělcovou první retrospektivou v České republice. Oblíbenými náměty v Čechách málo známého malíře byly krajinné a městské scenérie, velmi výrazně i krajiny italské. Po obsazení Protektorátu Čechy a Morava totiž Kohout odjel nejdříve do Jugoslávie, poté do italské okupační zóny v Dubrovníku. V letech 1945-1951 potom maloval a vystavoval v Římě, Miláně, Florencii či na Capri. Roku 1946 si dokonce zahrál v italském neorealistickém melodramatu s Annou Magnani v hlavní roli  „Avanti a lui tremava tutta Roma“.

Příspěvek vychází z textů kurátorů zmíněných výstav Martina Vaňka, Hynka Látala a Adama Hnojila.